Jaunumi un padomi par pārvadājumiem

Alus un siera loģistika!

Kas var būt aktuālāks pirms Jāņiem nekā siers un alus? (Protams, arī šašliks, bet šašlika loģistiku mēs aplūkosim citreiz)

Līgo svētki ir vieni no lielākajiem svētkiem valstī, un alus un Jāņu siers ir neatņemama svētku tradīcija. Uz Līgo svētkiem Latvijā tiek izdzerts aptuveni 3,5–4 miljoni litru alus un apēsts ap 100 tonnām siera! Kas attiecas uz Jāņu sieru, šī populārā Līgo svētku delikatese arī tiek patērēta lielos apjomos. Vidēji Jāņu siera pārdošanas apjomi Līgo svētku laikā sasniedz aptuveni 90–130 tonnas. Šo siera veidu gatavo gan lielie ražotāji, gan arī daudzi mājražotāji visā Latvijā.

Nedaudz statistikas, kura var atšķirties atkarībā no avotiem un uzskaites metodēm...

Latvijā alus patēriņš uz vienu iedzīvotāju gada laikā ir aptuveni 66–70 litri. Kopējais alus patēriņš valstī gadā ir aptuveni 1,25–1,3 miljoni hektolitru (125–130 miljoni litru), ņemot vērā iedzīvotāju skaitu, kas ir ap 1,9 miljoniem. Latvijā tiek saražoti aptuveni 800 tūkstoši hektolitru (80 miljoni litru) alus. (Šis skaitlis var mainīties katru gadu.) Importa un eksporta dati ir atkarīgi no uzskaites metodēm, jo daudzi Latvijas alus brendi tiek ražoti ārpus Latvijas, un reāli Latvija diemžēl importē 2/3 no kopējā alus apjoma.

Latvijā siera (ne tikai Jāņu siera) patēriņš uz vienu iedzīvotāju pēdējos gados ir bijis aptuveni 18–20 kilogrami gadā. Ņemot vērā, ka Latvijas iedzīvotāju skaits ir apmēram 1,9 miljoni, kopējais siera patēriņš valstī varētu būt aptuveni 34–38 tūkstoši tonnu gadā. Latvija importēja aptuveni 8–10 tūkstošus tonnu siera. Imports galvenokārt nāk no Eiropas Savienības valstīm, tādām kā Vācija, Polija un Lietuva. Latvija eksportē aptuveni 18–20 tūkstošus tonnu siera, un virzieni ir ES un NVS valstis! Siera ziņā importa un eksporta proporcija ir labāka nekā ar alu!

Plānojot tādu kravu pārvadājumus kā pārtikas preces, konkrēti alus un siera, papildus ierastajiem izaicinājumiem nāk klāt vairāki citi! Un tie nav tikai speciālie transportēšanas apstākļi ar temperatūras režīmu!

Bet, piemēram, stipri izteiktas sezonālās svārstības – vasaras un pirmssvētku periodi! Operatīva krājumu papildināšana un sarežģītākas piegādes uz dažādām vietām, kur to gaida saņēmēji!

Tādi kā pilsētu vēsturiskie centri ar šaurām ielām, pagrabstāvi vai piegādes uz vasaras sezonas atpūtas vietām dabā vai pie jūras! Pat nespecializējoties uz pārtikas pārvadājumiem, mūsu uzņēmums nodrošināja alus “last mile deliveries” apmēram 1% no visa apjoma Latvijā!

Mūsu uzņēmuma darbinieki spēj saplānot un realizēt augstāk minētās piegādes un piegādāt alu un sieru tieši Tev nepieciešamajā vietā un laikā!
Made on
Tilda